Co kryje się pod określeniem kultura?

Czasami jest tak, że myślimy o kulturze i od razu wyobrażamy sobie wielkie wydarzenia, w których udział biorą aktorzy, celebryci, pisarze i inne znane szerokiej publiczności gwiazdy. Wydaje nam się wówczas, że dla nas ten kontakt z kulturą jest bardziej ograniczony i nie mamy tutaj takich możliwości, jakbyśmy chcieli. A jednak, prawda jest taka, że czasami możemy mieć ten kontakt z kulturą i nawet nie będziemy sobie tego uświadamiać. Dlatego też, warto wiedzieć, co kryje się pod tym zagadnieniem, tak abyśmy zastanowili się, która z form kontaktu z kulturą najbardziej do nas przemawia, która najbardziej nas cieszy, tak abyśmy wiedzieli, jakie decyzje powinniśmy podejmować, aby nadal ten nasz kontakt z kulturą był jak największy.

Nie tylko kultura wysoka

Wielu ludzi słysząc o kulturze od razu myśli o teatrach i operach, czasami może też o filharmoniach.

To one zazwyczaj kojarzą nam się z kulturą, z eleganckimi strojami, z uroczystą atmosferą. Jednak prawda jest taka, że tego typu wydarzenia raczej zaliczane są do kultury wysokiej. A więc takiej, przy której będziemy mieli zagwarantowaną wysoką jakość i przy której faktycznie możemy być pewni mocnych przeżyć. Ale prawda jest taka, że do spotkań z kulturą może dochodzić na wielu różnych płaszczyznach i wcale nie musimy iść do teatru czy opery. Z kulturą będziemy mieli kontakt również wtedy, gdy sięgniemy po książkę, włączymy jakiś film, posłuchamy muzyki w domowym zaciszu.

Oczywiście im większe emocje będzie w nas wywoływać dany utwór tym większe wrażenie zrobi na nas kultura, jednak nawet jeśli coś nie poruszyło tych najgłębszych strun w naszym sercu, to i tak możemy być pewni, że mieliśmy kontakt z kulturą i że dowiadujemy się dzięki niej coraz więcej. Wspomnieć tutaj również trzeba, że czasami za udział w kulturze przyjdzie nam zapłacić spore pieniądze, ale opłaca się je przynajmniej od czasu do czasu wydać. Warto zobaczyć co jest nam oferowane w takich miejscach jak teatr, filharmonia czy opera, bo może się okazać, że jednak spodoba nam się takie spotkanie z kulturą i chętnie, chociaż od czasu do czasu będziemy w nich brać udział.

Jest wiele bezpłatnych propozycji

To co często powstrzymuje ludzi od kontaktu z kulturą na trochę wyższym poziomie niż domowy telewizor, to to, że wizyta w teatrze czy operze pociąga za sobą niemałe koszty. Ale to nie oznacza, że ciągle jesteśmy skazani na te same sposoby kontaktu z kulturą.

Przecież możemy poszukać czy w naszej okolicy nie będą w najbliższym czasie organizowane jakieś przedstawienia teatralne albo koncerty, na które moglibyśmy iść, a które będą za darmo albo za niewielką opłatą. Może się wówczas okazać, że z łatwością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, tym bardziej, że tych propozycji jest sporo, w dodatku są zróżnicowane tematycznie. Często organizowane są całe cykle takich spotkań, a to oznacza, że jeśli tylko będziemy chcieli, to możemy wziąć udział przynajmniej w kilku takich spotkaniach. Pamiętać musimy, że wcale nie trzeba iść do teatru czy opery, żeby mieć kontakt z kulturą. Możemy iść na darmowy koncert w plenerze albo sięgnąć po dobrą książkę.

www.pik.legnica.pl