Czy interesuje nas kultura?

Są ludzie, którzy lubią mieć przez cały czas kontakt z kulturą. Starają się regularnie chodzić do kina, teatru, na różnego rodzaju koncerty muzyczne albo przynajmniej systematycznie czytać książki. Ale są także takie osoby, których ta kultura w ogóle nie ciągnie, co oznacza, że jeśli już mają z nią jakiś kontakt to jest on raczej sporadyczny, przypadkowy i nie zawsze dopasowany do zainteresowań danej osoby, co może się wiązać z tym, że jeszcze mniej jest ona ciekawa tego, co oferuje jej kultura. A przecież wbrew pozorom pojawia się tutaj wiele ciekawych propozycji, co może oznaczać, że jeśli tylko dobrze się im przyjrzymy, to bez większego problemu powinniśmy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Pomyślmy, który jej rodzaj najbardziej nas interesuje

Jeżeli uwielbiamy przedstawienia teatralne, ale jednocześnie strasznie się męczymy w operze, to nie ma sensu, abyśmy się przymuszali do tego drugiego. Owszem, warto sprawdzić różne propozycje, które ma dla nas kultura, ale jeśli czujemy, że jakiś sposób jej przekazywania nie do końca nam odpowiada, to nie powinniśmy się do niego przymuszać.

Jeśli nie będziemy chodzić do opery, ale za to systematycznie będziemy się pojawiać w teatrze czy w kinie, to nic się nie stanie. Nadal będziemy mieli zapewniony ten kontakt z kulturą, będziemy wiedzieli, co się w niej nowego pojawiło, ale będziemy wiedzieli, że będzie to dla nas przyjemnością i nie będziemy się męczyć na czymś, co w ogóle do nas nie przemawia.

Duże możliwości dają książki

Jeżeli chodzi o kontakt z kulturą, to z pewnością wiele do zaproponowania mają nam tutaj książki. Możemy sięgać po różne ich gatunki, a to oznacza, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Nie mniej, warto przynajmniej od czasu do czasu, sięgnąć po gatunek, po który zazwyczaj nie sięgamy. Może się wówczas okazać, że jednak znajdziemy w nim coś ciekawego dla siebie.

A nawet jeśli nie, to na pewno wpłyniemy pozytywnie na poziomu naszej wiedzy, zwłaszcza jeśli sięgniemy po jakąś książkę historyczną albo opowiadającą o zwyczajach innych narodowości. Ten kontakt z kulturą może być tak szeroki i jednocześnie tak różnorodny, że z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, co nas zainteresuje i co sprawi, że ten kontakt z kulturą zacznie dawać nam wiele radości. Jeśli tak się stanie, to sami zaczniemy dążyć do tego, abyśmy mieli z nią jak najwięcej do czynienia, bo szybko zauważamy, że tego typu działania nas relaksują i pozwalają nam inaczej spojrzeć na otaczający świat i codzienne sprawy. Ale tak się stanie tylko wtedy, gdy dobierzemy do siebie rodzaj kultury, który będzie nas interesował i przy którym chętnie będziemy spędzać czas. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości i przekonać się, co będzie dla nas najlepszą propozycją. Wówczas szybko też okaże się, że co jakiś czas pojawiają się nowe propozycje spotkań z kulturą i może się wówczas okazać, że ta forma będzie dla nas przyjemniejsza, a może nawet przekonamy się do czegoś, co do tej pory nie bardzo nam odpowiadało i czego unikaliśmy.

więcej