Jak wybrać obrączki ślubne?

www.praktycznestudia.com.pl

Organizacja ślubu składa się z wielu elementów – wyboru sali weselnej, oprawy muzycznej, dekoratorni, sukni ślubnej i garnituru, zaproszeń i wielu innych… Jednym z najważniejszych elementów jest z pewnością wybór obrączek ślubnych, które od wielkiego dnia, powinny już na zawsze towarzyszyć Parze Młodej. Jak mądrze wybrać obrączki ślubne? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek!

Obrączki ślubne i rodzaj kruszcu

Obrączki ślubne kojarzą się nam przede wszystkim ze złotymi obręczami. Obecnie jednak na rynku dostępne są różne kruszce, z których to mogą być wykonane obrączki. Wybierając je, warto kierować się nie tylko eleganckim, ładnym wyglądem, ale również odpornością na uszkodzenia i ogólną trwałością. Wybrać możemy obrączki złote, platynowe lub tytanowe.

  • Obrączki złote – zdecydowanie symbol małżeństwa, najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Do złota dodawane są domieszki innych metali, z uwagi na to, że czyste złoto łatwo ulega uszkodzeniom.

    Dzięki dodatkom materiał staje się twardszy i odporny na ewentualne uszkodzenia. W zależności od stosunku czystego złota do innych metali, obrączki przyjmują różne kolory – może być to białe złoto, żółte złoto lub czerwone złoto. Uwaga! W obrączkach z białego złota występują domieszki niklu, dlatego nie jest to rozwiązanie polecane dla osób uczulonych na ten pierwiastek. W salonach można znaleźć również inne wariacje obrączek – ze złota ametystowego, niebieskiego lub z łączonych elementów.

  • Obrączki platynowe – obrączki te wyróżniają się metalicznym kolorem, zbliżonym do koloru srebra. Platyna jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne.
  • Obrączki tytanowe – wykonane z lekkiego metalu o srebrzysto-białym kolorze i o niezwykłym metalicznym połysku.

    Tytan jest twardym materiałem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemikaliów. Co ważne, tytan nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego obrączki tytanowe są polecanym wyborem dla osób uczulonych na pierwiastki metaliczne.

  • Obrączka ze złota własnego – możemy zamówić u złotnika wykonanie obrączek ze złota, które sami mu powierzymy. Cena takiej usługi będzie niższa, gdyż odchodzi nam koszt samego złota, a pozostaje jedynie koszt dodatkowego kruszcu i robocizny.

Wygląd obrączek ślubnych

Zastanówcie się, jak mają wyglądać Wasze obrączki ślubne, czyli jaki ma być ich kształt. Możesz wybrać profil płaski, płaski fazowany, zaokrąglony lub wklęsły. Nie bez znaczenia pozostaje także szerokość obrączek ślubnych.

Szerokość będzie miała znaczenie estetyczne, ale także praktyczne. Im większa dłoń, tym obrączka powinna być szersza. Zastanówcie się także nad grawerowaniem. Możecie wybrać grawer po wewnętrznej stronie obrączki, np. grawerując imiona Pary Młodej, datę ślubu lub motto. Warto też sprawdzić grawer na szkle jako prezent ślubny.

Rozmiar obrączek ślubnych

Po wybraniu odpowiedniego kruszcu i zdecydowaniu się na dany wygląd obrączek, czas na dopasowanie ich rozmiaru do Waszych dłoni. Rozmiar należy ustalić u jubilera, u którego zamawiacie obrączki.

Dokonuje się tego przy użyciu specjalnych pierścieni mierniczych. Na tej podstawie wybierany jest odpowiedni rozmiar obrączki dla Pani Młodej i dla Pana Młodego. A kiedy zamówić takie obrączki? Nie później niż 3-4 miesiące przed ślubem!.