Kupowanie mikrofonu do pracy w domu – na co zwracać uwagę?

Niezależnie od przeznaczenia, mikrofony charakteryzują się kilkoma różnymi parametrami. Wszystkie te parametry składają się na jakość otrzymywanego dźwięku, ale także na jego brzmienie, barwę, czy redukcję szumu. Jeśli chcemy na poważnie zająć się nagrywaniem wokalu, bądź instrumentów lub czegokolwiek innego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka konkretnych cech urządzenia. Jak zatem wybrać dobry mikrofon, który służyć nam będzie przez długi czas? Mikrofony można pogrupować na pojemnościowe i dynamiczne. Mikrofon pojemnościowy charakteryzuje się dwoma elektrodami, które podłączone są do źródła stałego napięcia. Jedna z tych elektrod to membrana, wprawiona w ruch przez fale dźwiękowe, a druga elektroda pozostaje nieruchoma. Takie mikrofony przeznaczone są do profesjonalnego nagrywania dźwięków, gdyż posiadają najlepsze osiągi i najwierniej odwzorowują nagrywany dźwięk. Z kolei mikrofony dynamiczne z reguły są dużo tańsze od poprzedników, ponieważ jest to dużo prostsza konstrukcja, a także mniej dokładna. Czułość jest pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę.

Im wyższa czułość, tym więcej dźwięków mikrofon będzie zbierał z otoczenia. Sprawdza się to idealnie, jeśli chcemy stworzyć w domu prywatne studio nagraniowe i zależy nam na najlepszym odwzorowaniu dźwięku. Kolejną kwestią jest wielkość membrany mikrofonu. Do wyboru mamy sprzęt małomembranowy, wielkomemgranowy i średniomembranowy. Pierwsze charakteryzują się dobrym nagrywaniem wysokich tonów oraz dobrym odwzorowaniem rzeczywistego dźwięku, ale niestety posiadają spory szum własny. Drugie mają wyższą czułość i niskie szumy własne, ale potrafią bardziej zniekształcić dźwięk. Ostatnie łączą plusy i minusy poprzedników. Istotny jest także rodzaj złącza, którym podłączymy sprzęt. Do wyboru mamy złącze XLR-3, wejście jack oraz USB.

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie mikrofonu w domu, to zdecydowanie godny polecenia jest mikrofon pod USB, gdyż nie będziemy musieli zakupić dodatkowej karty dźwiękowej lub wzmacniacza.

www.pomorskie-zabytki.pl