Na czym polega immunopresja?

www.nissan-autonix.pl

Immunopresja jawi się jako jedna z przełomowych i nowoczesnych metod leczenia, która to zastąpiła promieniowane rentgenowskie.

W procesie immunopresji stosuje się tak zwane immunopresory, które hamują wytwarzanie przeciwciał w naszym organizmie, a co za tym idzie w pewien sposób osłabiają nasz układ immunologiczny.

Dlaczego jednak chcielibyśmy w ogóle osłabiać nasz organizm? Wszystko po to, by móc dokonywać udanych transplantacji – nic więc dziwnego, że to właśnie immunopresja jest dla wielu kamieniem milowym, jeśli chodzi o przeszczepy w medycynie.

Otóż po transplantacji nasz organizm nie od razu rozpoznaje przeszczepiony narząd i fakt, że ma on nam pomóc – dla organizmu jest to po prostu ciało obce, dlatego też stara się on za pomocą układu odpornościowego odrzucić dany narząd.

Zastosowanie leków immunopresyjnych spowodowało więc, że w przypadku każdego przeszczepu zwiększa się szansa na przyjęcie przez organizm nowego narządu, dzięki czemu immunopresja zyskała miano przełomowej metody leczenia.