Sztuka przygotowana dla dzieci

Jeżeli chcemy, aby dzieci były zainteresowane kulturą, aby interesowało je to wszystko, co się z nią łączy, to powinniśmy przyzwyczajać je do niej już od najmłodszych lat. To oznacza, że nawet kilkumiesięczne dziecko możemy zabierać do muzeum, do kina na specjalnie przygotowane seanse czy na różnego rodzaju pokazy. Im dziecko będzie starsze, tym częściej możemy je zabierać na tego typu rzeczy, a jeśli będą one dopasowane do jego wieku, to będzie istniała spora szansa, że uda nam się go tym zainteresować. A jeśli będzie od najmłodszych lat przyzwyczajone do takich miejsc, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że z chęcią będzie chciało do nich chodzić.

Coraz więcej propozycji dla dzieci

Rozglądając się uważnie dookoła siebie, szybko się przekonamy, że coraz więcej różnego rodzaju przedstawień teatralnych, wystaw w muzeach czy nawet seansów w kinach, przystosowanych jest dla dzieci i niejednokrotnie też przygotowanych z myślą o nich. To co jest tutaj niezwykle ważne to fakt, że często w takich miejscach pojawiają się specjalnie przeszkolone osoby, które wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi, tak aby je zachęcić do włączenia się w różnego rodzaju warsztaty, albo nawet samą rozmowę na temat tego co widzą. To ważne, bo im lepiej dzieci będą rozumiały, co się przed nimi dzieje, co jest im pokazywane, tym większa będzie szansa, że polubią tego typu rodzaj kultury i jeszcze nie raz chętnie będą w nim brały udział.

Sporo się dzieje w bibliotekach

Warto podkreślić, że obecnie bardzo dużo ciekawych rzeczy dzieje się w bibliotekach.

Często przygotowywane są tam spotkania, na których czyta się dzieciom, a następnie odbywają się warsztaty, które połączone są z treścią czytanego tekstu. Poza tym, w bibliotece też niejednokrotnie odbywają się różnego rodzaju warsztaty, przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, które łączą się z książkami, a co się z tym wiąże, dziecko przy okazji może się naprawdę sporo nauczyć, a i może też zarazi się miłością do książek, po które chętnie będzie sięgało w wolnym czasie.

Specjalna oferta kin

Jeśli chodzi o spotkanie dziecka z kulturą, to warto sobie zdawać sprawę z tego, że te coraz częściej ze swoją ofertą wychodzą do najmłodszych. Seanse dla dzieci mają niejednokrotnie ciszej puszczony głos, czasami światła nie są też aż tak mocno zgaszone, tylko co któreś delikatnie świeci. Poza tym, pojawiają się propozycje na poranki z kinem, gdzie dzieci oglądają krótkie bajeczki, a więc nawet jeśli nasze dziecko nie jest w stanie spokojnie wysiedzieć przez dłuższy czas, to możemy zobaczyć, czy będzie potrafiło wysiedzieć kilkanaście minut. Czasami po takich seansach proponowane są jeszcze różnego rodzaju warsztaty, więc warto zobaczyć czy nie znalazłoby się tam coś ciekawego dla naszego dziecka, co jeszcze bardziej pokazałoby mu, że kultura może być naprawdę ciekawą sprawą. Pamiętajmy, że czym dziecko nasiąknie od małego, tym częściej dane zachowania będziemy u niego widzieli w dorosłym życiu. Jeśli chcemy, żeby miało częsty kontakt z kulturą, to już od najmłodszych lat mu ten kontakt zapewniajmy.

www.rostowski.info