Zwyczaje na chrzcinach

Chrzciny to bardzo szczególna uroczystość, a konkretniej pierwszy i najważniejszy sakrament w życiu człowieka. Jest to wydarzenie, które jest zarówno istotne z punktu widzenia malucha, ale także rodziców. To właśnie oni chcą, aby ceremonia przebiegła bezproblemowo, a późniejszy obiad był gustowny i zadowolił wszystkich gości. Chrzciny są jednak także dużym stresem związanym z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Dziś skupimy się zarówno na nich, ale także na związku z różnymi zwyczajami, które są związane z tymże sakramentem.

  • Po pierwsze należy zastanowić się kiedy chrzest powinien być udzielony.

    Zgodnie z nauką Kościoła, powinny to być pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka. Dzięki temu unikniemy także kłopotliwych sytuacji, ponieważ taki maluch przesypia większość ceremonii. Oczywiście zdarzają się sytuacje w których rodzice nie chcą podejmować decyzji za dziecko i ono samo decyduje się na chrzest, gdy osiąga wiek pełnoletności;

  • Najważniejszym zwyczajem jest wybranie odpowiednich rodziców chrzestnych i co ciekawe – nie może to być każdy. Osoba taka musi być katolikiem, a dodatkowo musi przyjąć sakrament bierzmowania. Jeżeli chodzi o powiązania rodzinne, raczej nie ma tu ograniczeń. Ważne, aby rodzicem chrzestnym był ktoś kogo rodzice darzą ogromnym zaufaniem.

    Bowiem jego rola może okazać się ogromna, gdy np. zabraknie rodziców, na jej barkach powinna spoczywać opieka nad chrzczonym dzieckiem. Zazwyczaj do tej roli wybierani są członkowie rodziny, ale zdarza się, że przyjaciele, a nawet najbliżsi sąsiedzi;

  • Przyjęcie po chrzcinach to także zwyczaj, który dobrze jest spełnić. Zazwyczaj jest to dość wystawny obiad, organizowany w domu lub w restauracji. Z jednej strony, zacisze mieszkania jest dobrym wyjściem ze względu na dziecko, które i tak w tym dniu jest dość zestresowane. Wiele osób decyduje się jednak na nowoczesna restauracja warszawa, dzięki czemu odchodzi konieczność gotowania i zmywania naczyń, czy sprzątania po gościach.

    Decyzja jednak należy do rodziców, a wiele zależy oczywiście od budżetu, jakim wówczas dysponujemy;

  • Tradycją jest także ubranie dziecka w jasne, najlepiej białe ubranie. Najważniejsze jest jednak, aby pamiętać, by było ciepłe i nie krępowało ruchów malucha. Jeśli chrzest odbywa się w lato, należy unikać niewygodnych koronek i tiulów, które są przyczyną powstawania potówek. Oczywiście rodzice także powinni być stosownie ubrani. Nie wolno pozwolić sobie na zbyt krótkie sukienki, odkryte ramiona i duże dekolty.

.